Maaş Yazısı Nedir? Maaş Yazısı Nasıl Yazılır?

Maaş yazısı çalışan kişinin aylık gelirini gösteren ve çalıştığı şirket tarafından onaylanan bir belge türüdür. Yüksek tutarlarda kredi başvurularında bankalar tarafından kredi çekecek kişinin maaş bordosunu istemektedir. Maaş yazısı nedir? Maaş yazısı nasıl yazılır? Maaş bordosu verilemiyorsa banka kredi çekecek kişiden aylık gelirini gösteren ve çalıştığı şirket tarafından onaylanmış bir belge istemektedir. Bu belgeye maaş yazısı denmektedir. Ayrıca maaş yazısı maaş bordrosu yerine de geçmektedir. Maaş yazısı ev kredisi ve araç kredisi çekecek kişilerden mutlaka istenmektedir. Aynı şekilde ihtiyaç kredi çekecek kişilerin başvurdukları kredi miktarları yüksekse yine bankalar tarafından maaş yazısı istenmektedir. Maaş yazısında bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin maaş yazısında eksik olması durumunda başvurulan kredinin onaylanması uzun sürebilmektedir.

Maaş Yazısı Neden İstenir?

Maaş yazıları genellikle bankalar tarafından istenmektedir. Bankalara kredi başvurusu yapıldığında banka kişiden maaş yazısı istemektedir. Maaş yazısı bireyin bir kurum ya da özel sektörde çalıştığını ispatlamak amacıyla istenen bir belgedir.

Bu belge ile bankalar kredi kullanacak müşterilerinden çalıştığını ispatlanması için istediği bir belge türüdür. Maaş yazıları i bir yerde çalıştığını gösterir belge olmakla birlikte görev belgesi yerinde geçmektedir.

Maaş Yazısı Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Maaş yazısını yazarken dikkat edilmesi gereken bazı yerler vardır. Maaş yazısını çalıştığınız iş yerinin muhasebe bölümü de hazırlayabilmektedir. Maaş yazısının yanında ayrıca bir dilekçe yazılması gerekmektedir. Bu dilekçeyi kişi kendisi yazmak zorundadır. Maaş yazısında bulunması gereken önemli bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler maaş yazısına kesinlikle yazılmalıdır.

Maaş yazısında bulunması gereken bilgiler şunlardır:

  1. Çalışan kişinin TC. kimlik numarası
  2. Kişinin adı ve soyadı
  3. Kişinin anne ve baba ismi
  4. Doğum tarihi
  5. Doğum yeri
  6. Kayıtlı olduğu il ve ilçesi
  7. Ayrıca Kişinin SSK numarası

Bu bilgiler maaş yazısında eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır.

Maaş yazısı hazırlanırken bu bilgilerden birinin eksik yazılması durumunda ve yanlış yazılması durumunda maaş yazısı banka tarafından istendiyse bu eksikliklerden dolayı banka yazılan maaş yazısı kabul etmemektedir. Bu yüzden maaş yazısı yazılırken bu bilgiler dikkate alınarak yazılmalıdır. Ayrıca maaş yazısı yazıldıktan sonra kişi çalıştığı şirket ya da kuruma imzalatarak onaylatmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir