Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın geçmişten bu güne kadar Türk toplumunun en önemli yatırım araçlarından biri olmuştur. Birikim yapmak isteyen kişiler en küçük paralarını dahi altına yatırarak ufak ufak da olsa para biriktirmeye çalışırlar. Ancak altın alarak yatırım yapmak için dikkat edilmesi gereken faktörler bulunur. Altın alınmadan önce altın fiyatlarını etkileyen faktörler ile ilgili bilgi edinmek ve fiyat analizi yapmak gereklidir. Altın fiyatları toplumlardaki talep artışı veya azalışı ile doğrudan ilintilidir.

Faizlerin Düşmesi

Altın fiyatlarına doğrudan etki eden ilk etmen banka faiz oranlarının düşmesidir. İnsanlar bu dönemde faize eğilim göstereceğinden altın fiyatlarında büyük bir oranda yükselme olacaktır. Para piyasalarında faiz oranlarının düşmesi demek, birikim yapmak isteyen kişilerin bu alana yönelmeleri, garanti kazanç elde edecekleri farklı bir kazanç manasına gelecek ve böylelikle altın madenine eğilim azalacaktır. Bu sebeple de altın fiyatları doğrudan etkilenir.

Üretimde Kolaylık

Altın değerli bir madendir. Ancak bu madeni daha değerli hale getirmek için bir dizi işlem yapılır. Madene ulaşılması bakımından dünyada her ülkede altın rezervleri bulunmamakta ve bu ülkelerde altına ulaşmak zor olmaktadır. Bu ülkelerde altın fiyatları diğer ülkelere bakılarak daha değişken fiyatlara sahip olur.

Farklı Para Birimlerinin Ortaya Çıkması

Farklı para birimlerinin ortaya çıkışı, altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında bulunur. Yatırım yapılacak menkul sayısı arttıkça, altın fiyatlarında artış ve azalış yaşanması durumu son derece doğaldır. Birikime yönelmek için kategori sayısının artması altına olan talebi azaltabileceği gibi artırılabilir. Bu durum altın fiyatına olumlu veya olumsuz olarak yansır. Özellikle turistik olan bölgelerde altın fiyatlarının farklılık göstermesinin de sebebi bu durumdan kaynaklanır. Yatırım araçları çoğaldıkça, altının yanı sıra değerli olan para birimleri fiyatlarında da düşme veya yükselme yaşanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir