Warren Buffet Kimdir?

Kimisine göre o Dünya’nın en büyük yatırımcılarından, kimilerine göre en büyük spekülatörlerinden ve kimisine göreyse en büyük “dolandırıcılarından”, yakıştırma ne olursa olsun, o bu yazımızda Warren Buffet kimdir sorusunu sorduracak kadar güçlü bir finansal aktör. 30 Ağustos 1930’da doğan Warren Buffet’ın tam adı ise; Warren Edward Buffett. Forbess 2018’deki en zenginler listesinde ilk 10’a girdi ve tahmini 100 milyar dolara yakın serveti bulunmakta. 90 yaşındaki bu ünlü iş adamının en büyük özelliği ise; özellikle batacak ülkeleri veya sermayeleri önceden tahmin edebiliyor olması. Buna inanmadınız değil mi? Öyleyse gelin sizi inandıramayacak Warren Buffet’ın diğer özelliklerine bir göz atalım!

Warren Buffet Kimdir?

Berkshire Hathaway yatırım fonu ve şirketinin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su konumunda yer alan Buffet;  Omaha, Nebraska, ABD doğumlu bir iş adamı, hayır sever, yatırımcı, borsacı, spekülatör, fon ortağı, gayrimenkul hissedarı ve 65 ülkenin devlet tahvili sahibi. Kısacası o, bu Dünya’nın görebileceği en güçlü finansçılarından. Henüz genç yaşındaki yatırım hamleleri ile dikkat çeken ve sadece 1 günde 1.5 milyar dolarlık kazancı ile haber kanallarından ve gazetelerinden adı düşmeyen bu yatırımcının, meslek sırrı ne olabilir dersiniz?

Aslında o bir spekülatör aynı zamanda. Ve dünyadaki hemen hemen tüm stratejik finansal hamlelerin merkezinde veya bir köşesinde yer alıyor. İyi bir analiz ekibi kurdurttuğu ve bu merkezden yatırımlarını yaptığı düşünülüyor. Bu ekipte anlık çalışan 6.500’ün üzerinde İktisat ve İşletme üzerine ihtisas yapmış güçlü beyinlerin olduğu söylentileri dolaşmakta. Çıkan herhangi bir çalışanın sadece emekliye ayrılması koşulu ile ve bundan sonra hiçbir yatırım veya finansal adım atmayacağı garantisi ile işten ayrılabildiği söyleniyor. Bunu çiğneyenlerin ise, ağır sözleşme maddelerini kabul etmesi gerektiği gerçeği de var.

Servetini Nasıl Kazandı ve Bu Noktaya Nasıl Geldi?

Aslında baba Bush ve oğul George W. Bush’a çok büyük oranda bu servetini borçlu diyebiliriz. Çünkü özellikle Bush ailesinin finansal adımları önceden “ortakları” olan Buffet’a ilettikleri ve bu sayede karşılıklı güçlü iş birliği sayesinde zenginleştikleri düşünülüyor. Güçlü yatırım aksiyonları ile harika kazançlar elde eden Warren Buffet, aynı zamanda 30 bin dolarlık bir evde yaşıyor olması ile gündemden uzun süre düşmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir