Vakıf Katılım Kimin?

Vakıf Katılım, 2015 yılında kuruluş iznini alarak 2016 yılının Şubat ayında ülkemizde hizmet sunmaya başlamıştır. Vakıf Katılım, günümüzde şu an 30 şubesi bulunarak, ülkemizde 5 katılım bankasından birisi olmuştur. Bu şekilde de hizmetini sürdürmektedir. Katılım bankacılığının temel amacı tamamen İslami kurallara uygun bir şekilde bankacılık ürünlerini sunmaktır. Katılım bankasının diğer bankalardan ayıran tek ve en önemli özellik, tüm faaliyetlerinin faizsiz bir şekilde işlemesidir. Hatta müşteri kullanıcı kitlesine faizsiz bankacılık adı altında hizmet sunmaktadır.

Vakıf Katılım

Vakıf Katılım, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve birkaç Osmanlı Vakfı’nın katılmasıyla yaklaşık 805 milyon lira kadar sermayesi var olarak kurulmuştur. Tamamen normal bir banka gibi hem bireysel hem de ticari bir bankacılık hizmeti sunmaktadır. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi tüm faaliyetler faizsiz bir şekilde yürütülmektedir.

Vakıf Katılım ilk yılda hedeflediklerinin 30 adet şube sayısına ulaşmıştır. Hatta güncel yıla göre bu sayıyı 100’e çıkarmayı hedeflemektedir. Ayrıca sadece çalışan olarak değil, bankacılık sektöründe olan yönetici ve genel çalışan tüm personel sayısını da 1200’e çıkarmayı hedeflemektedir.

Vakıf Katılım Kimin?

Şöyle bir de Vakıf Katılım’ın ortalık konusundan bahsedelim. Tek bir kişiye ait olmayarak yaklaşık %99’luk kısmının Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olmaktadır. Kalan kısımlar 4 adet Osmanlı vakfına %0.25 oran kadar hisse düşmektedir. Böylece sadece tek bir kişi değil, Vakıf Katılım’ın ortaklardan oluştuğunu görmekteyiz. Ortaklık yapısının olmasıyla kamu bankası olarak da geçmektedir. Yani kısacası Vakıf katılım bize kimin diye sorulduğu zaman Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin diyebiliriz.

Vakıf Katılım Logosu

Vakıf Katılım’ın logusu aslında çokta göze hitap etmemektedir. Ancak içinde ki anlamın bir hikâyesi bulunmaktadır. Şöyle ki,

  • Kültürel değerleri,
  • Doğumu,
  • Tevazuyu,
  • Gücü,
  • Bereketi,

Temsil eden bir vav harfi ile birleşmiş ve V şeklini almış bir semboldür. Böylece Vakıf Katılım Bankası’nın kurusu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün temsil eden bir sembol haline gelmiştir. Tüm bunlara ek olarak da Vakıf Katılım, hesaplardan kesinlikle işletim ücreti almamaktadır. Ayrıca mobil şube ile EFT ve tüm Havale işlemleri de ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir