Temettü Nedir? Temettü Tarihleri

Temettü en bilindik adıyla halk arasında kar payı olarak bilinmektedir. Herhangi bir şirketin, elde ettiği dönemlik olan kardan, miktar kısmının nakit veya hisse senedi şeklinde şirket ortaklarına pay etmesi işlemidir. Temettü, bir ortaklık hakkıdır. Tüm işletmelerde her bir ortağın hisse senedi miktarı değişerek, o miktara göre temettü verilmektedir. Bu yüzden oldukça önemli bir kavramdır. Temettü oranları, şirketlerin yıl sonlarında ki bilançolarına bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden özellikle yatırımcılar tarafından oldukça dikkat edilen bir noktadır. Şöyle ki, herhangi bir şirketin yıllık dönem kar durumu, o şirketin yatırımcılarına ödeyeceği kar payının belirlenmesini sağlamaktadır. Şirket, yıllık dönem karlarından vergi ve diğer şirketi içi tüm giderlerinin çıkarılmasıyla elde kalan kısmın %20 oranından az olmaması kaydıyla yatırımcılara adaletli bir şekilde dağıtmasına, temettü dağıtımı denmektedir. Temettü dağıtırım zamanı da tamamen yönetim kurulunun teklifi üzerine şirket genel kurulundan alınır. Zamanlama tamamen onlara aittir. Peki, Temettü nedir? Temettü tarihleri nelerdir? Birlikte göz atalım.

Temettü Nasıl Alınır?

Öncelikle temettü hakkını sahip olabilmek için kesinlikle elinizde hisse senedinizin olması gerekmektedir. Elinizde ki hisse senediniz ile şirketin temettü ödeme günü geldiğinde bu nokta da hakka sahip olmasını sağlamaktadır. Şöyle bir durumda vardır ki hisse senedi, şirketlerin temettü dağıtımından bir gün önce alınsa bile temettü hakkından yararlanmasını sağlamaktadır. Tamamen bu durumu mümkün kılan bir yatırım aracıdır.

Temettü miktarlarının dağıtılacağı tarih, genel kurul yardımıyla hisse senedi olan kişilere duyurulmaktadır. Temettü dağıtımının yapılacağı gün, temettü hakkına sahip kişiler o günün sabahına kadar bu hisseden pay alabilirler. Temettü bedeli ne kadar olursa olsun nakit bir şekilde verilmektedir. Dağıtacak olan şirket, temettü hakkına sahip kişilerin yatırım hesaplarına hesaplanmış bir şekilde otomatik olarak aktarılmaktadır.

Temettü Dağıtımı Nedir

Öncelikle şunu da belirtmeliyiz ki, temettü dağıtımı yapan şirketler yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bunun en başlıca sebebi ise, temettü verimliliği yüksek olan şirketler, yatırımcılar tarafından daha çok güven vermektedir. Bu sayede yatırımcı kişiler temettü alma işleminden faydalanmasından dolayı daha avantajlı durumdadırlar. Böylece daha çok tercih sebebi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir