Tasarruf Yapmak İsteyenlere Öneriler

Tasarruf, elinde sahip olduğun bir şeyi kontrol edebilme yetisidir. Tasarruf edebilmek günümüz koşullarında son derece önemli olsa da artan enflasyon ile alım gücünün düşmesi ve eldeki paranın hemen bitmesi ile bu pek mümkün görünmeyebilir. Bunun için belli başlı harcamalara dikkat etmek tasarruf yapmak isteyenlere öneriler ile başa çıkabilmek çokta zor değil. Tasarruf etmek çokta iç açıcı bir durum olarak değerlendirilmese de çalışırken yarınımıza da birikim yapmak gereklidir.

Tasarruf Edebilmenin Altın Kuralları

Çalışanların günlük hayatta klişe olarak kullandığı ve hayıflandığı durumların başında maaşlarıyla ay sonunu zor getirdikleridir. Durum öyle dahi olsa küçük küçük yatırımlar ile paranızı biriktirebilirsiniz. Öğle aralarında sürekli dışarıdan bir şeyler sipariş etmek yerine evden bir şeyler götürmek hem sağlınız açısından hem de bütçeniz açısından olumlu bir adım olmuş olacaktır. Kendinize kazandığınız meblağ karşılığında harcama sınırları koyarak bu adımı atabilirsiniz. Pekte önemli olmayan harcamalarınızı biraz erteleyebilir birikiminizi ona göre ayarlayabilirsiniz.

Ev Hanımları İçin Tasarruf Edebilmenin Yolları

Bir evin en büyük masraflarından birisi de gıda harcamalarıdır. Sürekli olarak dışarıdan verilen yemek siparişleriyle de bunun önüne geçmek mümkün değildir. Evde tasarruf yapmak isteyenlere öneriler bunların başında evinize ihtiyacınız kadar meyve ve sebze alarak israftan kaçınarak başlayabilirsiniz. Ev ihtiyaçlarınızı tek bir marketten değil de hangi markette hangi ürün daha uygun fiyatlı ise oradan temin ederek bütçenizi israf etmemiş olursunuz. Akşamları evinizde yanan gereksiz lambaları kapatmalı böylelikle hem enerjiden hem de ay sonunda gelecek olan elektrik faturanızdan kar etmiş olursunuz. Bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine bulaşık makinenizi kullanarak su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çamaşır makinenizi tam doldurmadan sadece bir t-shirt için çalışmayarak makinenizin haznesine alacağı sudan ve makinenizin harcayacağı elektrikten tasarruf etmiş olursunuz.

Gereksiz Harcamalardan Uzaklaşın

Size göre lüks sayılabilecek harcamalardan uzak durun. Arkadaşlarınız ile her gün dışarıda buluşmak lüks mekanlara paralar dökmek yerine daha sade yerlerde de kafanızı dağıtabilir bütçenizi dara sokmadan ay sonunu rahatlıkla getirebilir birikim yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir