Tahvil Nedir? Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

Ticaret ve yatırımla ilgisi olsun olmasın herkesin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri de Tahvil Nedir? Tahvil Çeşitleri Nelerdir?Sorularıdır. Bu sorulara bu yazımızda cevaplar verecek ve isteyenler için tahvil piyasasına ufak da olsa giriş yaparak bazı tüyolar vermeye çalışacağız. Eğer hazırsanız işte tüm yönleri ile tahvil ve tahvil piyasaları…

 Tahvil Nedir? Tahvil Çeşitleri Nelerdir? Hangi Araçları Kullanır?

Türk Ticaret Kanunun 420. maddesine baktığımızda tahvil kavramına şu açıklama getirilir: Anonim şirket konumundaki şirket ve holdinglerin, ileride yerine ikame etmek amacı ile veya tamamı ile el değiştirmek sureti ile ihtiyaçları olan parayı borç almak için; itibari kıymet anlamında eşit ve aynı ibareleri taşıyan borç senetleridir. Geniş ifade ile devlet veya büyük şirketlerin, kısa veya orta vadeli borçlarını kapatmak amacı ile şahıslardan veya tüzel kuruluşlardan ve hatta ülkelerden borç almak maksadı ile yerine verdiği senetlerdir. Bu senetler, o ülkenin tahvil varlıklarını ifade eder ve kısa vade veya orta vadede ödenmesini gerektirir. Uzun vadeli tahviller, mesela 10 yıllık ve üzeri tahviller ise genelde kullanılmaz.

Tahviller istenirse halka arz da edilebilir veya arz edilmeden de 3. Kişilere ve hatta direkt muhatabına sunulabilir.

Tahvil çeşitleri; İndeksli Tahvillerden tutun da Devlet Tahvilleri’ne, Primli Tahviller’den tutun da  Özel Sektör Tahvilleri’ne değin birçok tahvil çeşidine sahiptir. Diğer en sık karşılaşılan tahvil çeşitleri ise; Sabit Faizli ve Değişken Faizli Tahvilleri, Başabaş Tahvilleri ile Hamiline veya Nama Yazılı Tahviller, İkramiyeli Tahviller, Paraya Çevirme Kolaylığı Yüksek Tahviller  Garantili Tahviller ve Garantili olmayan Tahvillerdir.

Tahvil nedir? Tahvil Çeşitleri nelerdir? Sorularına cevap verdiğimize göre şimdi eğer niyetiniz varsa sizinle bazı tüyolar paylaşmak isteriz. Genellikle kişi olarak halka arz edilen tahvillere başvurmanız beklenir. Eğer bir anonim şirket sahibi iseniz; bu durumda devlet tahvillerini doğrudan alabilirsiniz. Bunun için öncelikle sizin doğru zamanı yakalamanız ve birçok istatistiki veriler ile birlikte gelecek ile ilgili beklenti anketlerini iyi incelemeniz gerekecek. Aynı zamanda tahvil satın almadan önce size getirisi ne olacak ve riskli mi değil mi diye sorgulamanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir