ÖTV Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Özel Tüketim Vergisi olarak bilinen ÖTV, tüketicinin satın aldığı belirli mallar üzerine uygulanan vergidir. İlk olarak Avrupa Birliğinde ortaya çıkan ÖTV daha sonraları Türkiye’nin de Avrupa Birliğine dahil olması ile 2002 yılı itibariyle 4760 sayılı kanun ışığında yürürlüğe girmiştir. Ötv nedir? nerelerde kullanılır? tüketicinin lüks sınıfına girdiği satın alma işlerinde uygulanan harcama vergisidir.

Hangi Ürünlerde ÖTV Alınır?

Kişisel olarak tüketimi lüks diye tabir edilen ürünlerde bunlar: sigara, tütün, alkol, bayanların vazgeçilmez aksesuarları olarak bilinen mücevherlerde, arabaların otor silindir hacmine bağlı olarak, beyaz eşyalarda özel tüketim vergisi (ÖTV) dahil edilir.

ÖTV ile KDV arasındaki Farklar Nelerdir?

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)-KDV (Katma Değer Vergisi) arasında çok küçük farklılıklara bulunur. ÖTV sadece sıfır olarak satın alınacak eşyalara (araba, buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi) bir kereliğine uygulanan vergidir. KDV ise her seferinde uygulanabilir. İkinci bir alım işlemlerinde dahi uygulanabilir. Ötv nedir? nerelerde kullanılır? kapsamı oldukça sınırlı olan belirli mal ya da lüks sınıfına dahil olan ürünlere uygulanarak vatandaşlardan alınan özel tüketim vergisidir.

ÖTV Düzenlemeleri Ne Zaman Yapılır?

Ötv ile elde edilen vergi devletin hazinesine aktarılır. Yurt dışından ihraç edilen lüks otomobil, lüks sınıfına girebilen her türlü eşya gümrükten geçerken belirli oranlarda vergi ödemesi yapılması gerekir. Ötv düzenlemeleri genellikle her yılın başında özellikle sigara ve alkol gibi kişinin lüksü olarak bilinen tüketimlerde yeni düzenlemeler ile vergi katkı payı eklenir. Yılın başında fiyatlar ona göre artış gösterebilir. Bu artışlar illa ki yıl başında olacak diye bir kaide yoktur. Zaman zaman yıl içerisinde de fiyatlarda artışlar gözlenebilir. Tüketimi arttırmak adına yıl içerisinde arabalarda ve beyaz eşyalarda ÖTV indirimi uygulanıp vatandaşın ihtiyaçlarını satın alması sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir