Merkez Bankasının Faiz Kararı Piyasayı Nasıl Etkiler?

Yatırımcı olarak bulunan birçok kişiyi yakından ilgilendiren konuların başında faiz artırımı gelmektedir. Faiz oranları ise diğer tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de merkez bankası tarafından kontrol edilmektedir. Bu noktada Merkez Bankasının faiz kararı  piyasaya etkisi de özellikle yatırımcıların üzerinden durdukları önemli kararlardan biri olup hem yatırımları hem de piyasayı etkilemektedir. Yatırımcıların ileriye yönelik yatırım kararlarından piyasanın şekillenmesine kadar birçok faktörde önemli rol oynar. Bu nedenle de merkez bankalarının faiz kararları başta yatırımcılar olmak üzere çoğu kişi tarafından yakından takip edilmektedir.

Faiz Kararı Sonrası Ekonomik Göstergelerin Piyasaya Etkisi

Merkez Bankaları bir ülkedeki ekonomik sorunların çözüme yönelik politikalar üreten ve onları uygulana resmi kurumlardır. Hiç şüphesiz ülkedeki finans sistemi de bu ekonomik sorunlardan etkilenmektedir. Özellikle faiz kararının piyasaya etkisi yanı sıra ekonomik sorunlar, yatırım piyasası ve faiz ilişkisi şu şekilde açıklanabilir.

  • Bir ülkedeki önemli sorunlardan biri enflasyon olup bu noktada yükselen enflasyona merkez bankası faizleri arttırarak cevap verir. Bu durumda ise TL’nin değeri artar ve kur düşer, aynı zamanda piyasa talebi de azalır.
  • İşsizlik sorunun ise merkez bankaları faiz artırımına gider ve yatırımlar azalır, zira bu duruma yatırım yapmanın maliyeti artmaktadır.
  • Büyüme olduğunda ise piyasa buna olumlu cevap verse de faizler de artacağından yatırımlar da azalacaktır. Aynı şekilde yatırım yapmanın maliyeti de yatırımcıları piyasadan gitmeye ikna edecektir.

Yatırımlarda Faizin Önemi

Bir ülkedeki merkez bankaları özellikle faizi arttırıp azalmada önemli rol oynamaktadır. Bu noktada ekonomik göstergelerden yardım alan merkez bankalarının faiz kararı  piyasa etkisi üzerinde de önemlidir. Yatırımcılar artan faiz oranları sebebi ile piyasadan çekilme kararı alabilmektedir. Bu noktada artan faiz oranları yatırım yapmanın maliyetini arttırmaktadır. Bir de ülkede gelecek yönelik piyasada etken olan bir ekonomik sorun bulunuyorsa bu durumda endeksler azalmaya ve kur yükselemeye başlayabilir. Bu durumda da piyasalar durumdan oldukça olumsuz etkilenir. Faiz artırımı ise özellikle bu nedenlerden dolayı merkez bankalarını sıklıkla başvurulduğu bir yöntem olmamakla birlikte ekonomik sorunların durumuna ve çözüm olanağına göre bu tercih değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir