Kredi Notu Ne işe Yarar?

Bundan yaklaşık 2 yıl öncesine kadar çok rahat bir şekilde alabildiğimiz banka kredileri ve kredi kartlarına, son zamanlarda büyük kısıtlamalar getirildi. Çok geç alınmış uygulama olmasına rağmen, geçmişte meydana gelen enkazları ardında bırakmayı başaran bankacılık sektörü, kredi notu isimli uygulamasıyla bir çok kişiyi mağdur durumuna sokmaktadır. Böyle hayal edelim; kredi notu uygulaması olmadan önce bilinçsiz bir şekilde verilen banka kredileri ve kredi kartlarının doğru kullanılmaması nedeniyle bir çok vatandaş  sorun yaşadı. Sonra kredi notu şartı diye bir şey çıktı ve geçmişe dönük sıkıntı yaşayan vatandaşların tamamımın kredi notu bu durumdan etkilendi. Artık vatandaşlar ihtiyacı olduğu halde kredi notunun düşük olması nedeniyle kredi alamamaktadır. Peki kredi notu nedir, kredi notu ne işe yarar?

Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kişilere ve kurumlara uygulanan bir çeşit finansal karnedir. Kredi kartınız ile yaptığınız tüm harcamalar mali hareketlerin, size puan şeklinde geri dönüş yapmasıdır. Kredi notu verilirken kurumlar ve kişiler belirli risk grupları içerisine eklenirler. Bu risk gruplarına eklendikten sonra kredi veya kredi kartı talepleri, çek ve benzeri tüm finansal aktivitelerde, kredi notuna bakılarak bir merkez tarafından karar verilir. Şimdi bir çoğunuzun aklında  kredi notu ne işe yarar? sorusu var şimdi bu soruya cevap verelim.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Şimdi geldik oldukça merak edilen kredi kartı notu ne işimize yarar? sorusunun cevabına. Kredi notunuz sizi mali aynanız ve yukarıda da söylediğimiz üzere mali bir karnenizdir. Başarılı ve başarısız olduğunuzu gösteren belgedir. Nasıl üniversiteye girmeden önce bir sınava girip, aldığımız nota göre  bir yere yerleşiyorsak, kredi notu da bu şekildedir. Kredi notunuza göre bankalardan kredi alabilir ve kredi limitini arttırabilirsiniz. Fakat kredi notunuzun yüksek olması da oldukça önem arz etmektedir. Kredi notunuz düşük ise ihtiyaç halinde kredi alımı oldukça zordur. Umarız sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazı faydalı olmuştur. Yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir