Jackson Hole Toplantısında Powell’dan Beklenen Açıklama Geldi

Amerika’da düzenlenen ve düzenlendiği dağın adını alan Jackson Hole toplantısında ilginç açıklamalar söz konusu oldu. Şüphesiz bunların arasında en çok beklenen ve dikkat çeken Amerikan Merkez Bankası FED’in başkanı Jarome Powell’dan geldi. Powell Amerika’nin ekonomisinin iyi seyrettiği ancak enflasyonun yüzde 2 düzeyine ulaştığını belirtti.

Amerika bir süredir pek çok dünya ülkesinin merkez bankası başkanının katılacağı o toplantıya hazırlanmaktaydı. Kansas City FED’in düzenlediği Jackson Hole toplantısı gerçekleşti. Toplantıda konuşan Jarome Powell Amerika’’nın ekonomisine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Powell’a göre ekonomi iyi seyretse de bazı riskler ile karşı karşıya. Başkan Donald Trump ise bu açıklamaya sessiz kalmadı.

Trump FED’e Kızgın

FED Başkanı Jarome Powell Amerika’nın daha sağlıklı bir ekonomiye sahip olması için yüksek faiz oranlarına ihtiyacı bulunuyor. Powell eğer ekonomide bir yavaşlama söz konusu olursa FED’in bu noktada devreye gireceğini ve teşvik sağlayacağını da açıkladı. Tüm bu açıklamaların ardından Donald Trump’tan yanıt gecikmedi.

Amerika Başkanı Donald Trump Kızgınlığını sosyal medya üzerinden dile getirdi. Bir süredir FED’in karar mekanizması ile sorunlar yaşayan Trump ‘Alışıldığı üzere FED yine hiçbir şey yapmadı. Asıl sorum şu, Powell mı yoksa Başkan Şi mi daha büyük düşman.’ Açıklama kısa sürede pek çok beğeni ve yorum yağmuruna tutuldu.

Jackson Hole Toplantısında Enflasyona Sık Değindi

Jarome Powell Jackson Hole toplantısında herkesin merakla beklediği 13 sayfalık açıklamayı yaparken enflasyon oranına da sık sık değindi. Yüzde 2’lik enflasyonun aslında düşük olduğunu vurgulayan Powell, bu dönemde enflasyonun düşük değil yüksek olmasının ekonomi için daha iyi olacağının altını çizdi. Çünkü cansız enflasyonun olumlu görünüm üzerinde baskı uyguladığını vurguladı. Ayrıca bunda ticaret politikasındaki belirsizliklerin büyük olmasının da payı olduğunu söyledi.

açıklamasının aksine Powell Çin ile olan ticari ilişkiler de dahil olmak üzere ekonomik seyri yakından takip ettiklerini iletti. Hatta ekonominin yavaşlaması durumunda da hemen teşvik tasarısını gündeme getireceklerinin açıklamasını yaptı. Ayrıca her şeye rağmen ABD ekonomisinin şu an için iyi bir konumda olduğunu vurgulayan Powell, FED’in de bu büyümeye iştirak edeceğinin sinyalini verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir