Gini Katsayısı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ülkelerin ekonomik düzeyleri, refah seviyeleri ve milli gelirin ülkedeki bireye ne kadar oranda önemli kıldığı gibi sorular akıla gelince, Gini katsayısı nedir? Nasıl Hesaplanır? tarzında çeşitli ve gerekli hesaplama araçları ve kullanılan yöntemler dikkat çekmektedir. Bu yöntemlerden etkileyici ve doğru sonucu göstermeye fayda sağlayan olanaklardan biri gini katsayısı yöntemidir. Bu yöntem pek çok ülkenin milli hasıla gelirini ölçmek ve ülkenin bireylerinin ne kadar refah seviyede ve ekonomik bağımsızlığını elde ettiği gibi sorulara cevap veren ve hesaplanması zor olmayan bir yöntemdir. Aslında, milli gelirin ülkedeki dağılıma eşit olup olmadığını hesaplayan araçtır.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ekonomik alanda, kişi başına düşen milli hasıla gelirini hesaplamanın yanı sıra da mühendislik, tarım, sosyoloji, ekoloji gibi çeşitli pek çok alanda da güncel ve etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Böylece bu alanlarda, dalların ileriye adım atarak gelişmesi için önemli rol oynayan araçlardan bir tanesidir. Bu sebeplerden ötürü, sadece düşünüldüğü gibi ekonomik refah düzeyini ölçmek için kullanılmamaktadır.

Nasıl Hesaplanır?

Gini katsayısı hesaplama düşünüldüğü gibi zor hesaplanacak araçlardan biri değildir. Hesaplanması alanında uzman ya da genel bir matematik algoritmasına sahip bir düşünce ile basit bir şekilde ortaya çıkarılabilir. Bunları yapabilmek için gereken yollar kolaydır.

Bu yollar şöyle sıralanabilir;

  • Gini katsayısı hesaplaması yapıldığı zaman Lorenz Eğrisi kullanılmak zorundadır
  • Bu grafikten yola çıkılarak fikir edinilmelidir
  • Eğride kullanılan grafiklerden yola çıkılarak oluşan alanlar hesaplanmaktadır
  • A/(A+B) işlemi kullanılarak doğru sonuçlara erişilmektedir
  • Grafiğin üstünde bulunan alan ile altında bulunan tüm alanın bölünmesi ile bulunmuş olur

Bu işlemler sıra ile yapıldığında kolay bir işlem çerçevesinde doğru sonuçlar elde edilebilir.

Gini Katsayısını Faydaları

Bir ülkenin milli hasıla gelirinin geneline dağılımında eşit olup olmadığı ya da başka alanlarda kullanılan amaç doğrultusunda gerekli bilgiler edinilebilir. Ekonomik seviyede ülkenin refah düzeyine ulaşılırken diğer alanlarda doğru bilgilere de ulaşılır. Bu sayede gini katsayısı tek bir alana ve işleme özgün olmayıp, pek çok alanda kullanılmakta olup, etkili biçimde fayda sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir