Fazla Harcama Yapıyorsanız Bunlara Dikkat Ediniz

Tüketim çılgınlığı gün geçtikçe artıyor ve alışveriş insanlarda bir ihtiyaç değil alışkanlık halini kazanıyor. İhtiyacınız olmayan şeyleri ya da kullanmayacağınız şeyleri almak fazla harcamanıza sebep oluyor olabilir. İşte Fazla harcama yapıyorsanız bunlara dikkat ediniz alışverişe çıkarken bir liste belirleyin, aldığınız her ürünü kasaya götürmeden önce sorgulayın, buna gerçekten ihtiyacınız var mı? Harcamalarınızı nasıl ödeyeceğinizi planlayın ve ödeyebileceğiniz kadar ürün satın alın

Alışveriş Listesi Hazırlayın

Alışverişe giderken belki de hiç kimsenin yapmadığı ama yapması gereken temel önlemlerden biri liste yapmaktır. Rastgele alışverişe gitmek size para ve zaman kaybettirebilir. Fazla harcama yapıyorsanız evden çıkmadan kendinizi sadece ihtiyaçlarınızı almaya ikna edin ve yaptığınız liste dışına çıkmayın. Alışverişe gittiniz ve orada yeni çıkan bir ürünün tanıtımı yapıldı, marketteki ya da mağazadaki herkes beğendi ve birer tane aldı. Sizde reyona yöneldiniz peki gerçekten ona ihtiyacınız var mı? Yoksa bu bir tüketim bağımlılığı mı?

Fazla Harcama Yapıyorsanız Bunlara Dikkat Ediniz

  • Kendinize Meşgale Bulun

Alışveriş yapmak, bir hobi ya da eğlence türü değildir. Her gün yeni ve farklı birçok ürün çıkıyor. Hepsine ulaşmanız ya da sahip olmanız mümkün değil. Paranız çok değerli ve onu kazanmak için üstün bir çaba sarf ediyorsunuz ve bu kadar kolay harcamamalısınız. Hayatınızda yerini doldurmak istediğiniz boşluklar olabilir ya da canınız sıkılıyor boş zamanlarınızda yapacak başka bir etkinlik bulamıyor olabilirsiniz. Eğer isterseniz günü birlik turlara katılabilir, spor salonuna yazılabilir, dil kursuna gidebilirsiniz.

  • Birikim Hesabı Açın

Birikim hesabı açmak ve tasarruf yapmak sizi fazla para harcama alışkanlığından kurtarabilir. Kendinize bir hedef koyun bu parayla şuraya gideceğim ya da bunu yapacağım diyerek biriktirmeye başlayın. Hedefinize ulaşana kadar para biriktirmekten keyif alacaksınız ve tasarruf sizi bir nebzede olsa fazla harcama alışkanlığından kurtaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir