Ekonomik Takvim Nedir? Ne İşe Yarar?

Yatırımcılar için takip edilmesi gereken önemli araçlardan biri de Ekonomik Takvim olarak bilinir. Bu takvim, genellikle finansal işlemlerin yönünü doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebildiğinden son derece önemli bir araç olarak kabul edilir. Ulusal veya küresel bir takım gelişmeleri takip etmek için bu takvimi edinmek ve sürekli olarak haberdar olmak gerekir. Bu sayede, kısa veya orta vadeli planlamalar daha doğru ve daha pratik bir şekilde yapılabilir. Verilerin ne yönde geleceği, hangi ekonomik kalemlerin kullanılacağı, enflasyon ve faiz tahminleri, görüşmeler ve daha birçok veri, ekonomik takvime işler.

Ekonomik Takvim Nedir?

Herhangi bir ülkenin, herhangi bir finansal verisinin önceden planlanarak takvime işlenmesine, ekonomik takvim denir. Olağanüstü bir durum meydana gelmedikçe, ekonomiye yön veren veriler, bu takvimde belirtilen sürede işleme koyulur ve kamuoyu ile paylaşılır. Elbette bu paylaşımlar kimi zaman kısmi olabileceği gibi kimi zaman ise bütünü ile olabilir. Bilinçli bir yatırımcının en büyük özelliklerinden biri, bu takvimi anlık olarak takip etmesi ve çözümlemesidir. Bu sayede, önceden pozisyon almak ve pozisyonu korumak daha kolay olacaktır.

Piyasa koşullarının ne yönde olduğunu görerek, yatırım yapmakta zorlanmayacağınız bir yatırım süreci için, ekonomik takvimi sürekli olarak takip etmenizde fayda vardır. Bu sayede, fiyat değişimine neden olacak koşulları daha iyi analiz edebilirsiniz. Daha kontrollü ve profesyonel hamleler için elbette bu takvimi takip etmek tek başına yeterli olmayabilir. Aynı zamanda takvimde belirtilen süre geldiğinde, verilere ulaşabilmek ve bu verileri doğru analiz etmek/ettirmek de gereklidir. Aksi takdirde, ekonomik takvim takibi tek başına yatırım yapmak için yeterli olmayabilir.

Gün İçinde Değişebilecek Trendleri Analiz Etmenizi Sağlar

Ekonomik takvimde belirtilen konulara dair veriler paylaşıldığında, trendlerin yönü de bir yönü ile belirlenmiş olur. Artık yatırımcılar, günlük pozisyonlarını korumak veya yeni yatırım araçlarına yönelmek gibi bazı kararları verirler. Genellikle spekülatif ataklar olmadığı müddetçe, kısa veya orta vadede, bu veriler büyük bir fikir verir. Ve genellikle bu fikirler, büyük risk iştahı barındırmaması koşulu ile işe yarar. Siz de ekonomik takvim ile finansal hamlelerinizi daha doğru bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir