Dolar Piyasasında Son Dakika Hamlesi

Küresel resesyonlar, ABD ve Çin ilişkileri, FED’in açıklamaları derken oynak bir kur izleyen Dolar bugün sert bir çıkış yakaladı. 5.44 seviyesinde başlayan yukarı yönlü harekete devam eden Dolar, faiz indirimi beklentisini de düşürdü. Ekonomistlere göre bu yükselişin ardında FED’den gelen son dakika açıklamaları bulunuyor. Ayrıca FED başkanı Powell’ın beklenen açıklamasının da bu yükselişi körükleyecek düşünülüyor.

Yatırımcıların dört gözle beklediği dolardaki yükseliş gerçekleşiyor. Bayramda başlayan bu yükselişi jeo-politik endişeler ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası zorunlu karşılık kararı körükledi. Dolardaki hu kaynaklık kimi yatırımcıya göre bir yatırım fırsatıyken, kimi yatırımcıya göre de riskli bir hale. Dolayısıyla yatırımların bir kısmı spot altına kaymış durumda. Spot altını güvenli liman görenler çoğunlukta. Şu anda spot altın fiyatı ise 1500 dolar.

FED’in Atakları Dolar İçin Büyük Önem Taşıyor

Geçtiğimiz günlerde FED kanadında gelen açıklamalarmış USD kurunda yukarı yönlü bir oynaklık söz konusu olmuştu. Ayrıca FED Türk Lirasına ilişkin de önümüzdeki günlerde açıklama yapacak. FED’in ülkemize yönelik risk algısı USD üzerinde de değişikliğe neden olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Trump kanadından, ticaret savaşlarına ilişkin bir açıklama gelmişti ve bu savaşların hemen sonlanmayacağı sinyali verilmişti. Ancak FED’e göre yaşanan hu ticaret savaşları ekonomik büyüme anlamında bir fırsat. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde yapılacak her açıklamanın para piyasaları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Faiz İndirimine Gidilecek Mi?

Akıllardaki bir diğer soru da faiz indirimi. GoldmanSachs’a göre eylül ve ekimde bekleyen 50 bp indirim söz konusu. Future fiyatlamalarında da yukarı yönlü bir değişiklik hakim. Temmuz ayında yüzde 60 olan faiz indirimi beklentisi şimdilerde yüzde 95’i aşmış bulunuyor. Ancak bazı ekonomistlere göre faiz indirimi piyasalarda bir alarm etkisi yaratıyor ve bu indirim gerçekleşir ise ABD piyasaları olumsuz etkilenebilir.

FED bu hafta Jackson Hole toplantısı gerçekleştiriyor olacak. Pek çok ekonomist de piyasalara ilişkin yeni uyarılarda bulunmak için bu toplantıdan çıkacak sonuçları bekliyor. Ayrıca hafta sonu yaşanacak G7 zirvesinin de yine faiz indirimi hamlesi üzerinde etkili olması bekleniyor. Ancak Trump’a göre durum farklı. Trump Çin de dahil olmak üzere diğer tüm ülkeler ile iyi ilişkiler yaşandığını, tek sorunun FED ve Powell olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir