Dolar kuru Fiyatlamalarında Son Dakika Gelişmeleri

Amerika ile Çin arasında yaşanan ticari gerginlik bir süredir USD kurunu olumsuz etkilemekteydi. Hatta bu gerginlik sebebi ile Yuan da değer kaybına uğradı. Japon Yen’inde meydana gelen yükseliş ise Doları grena dalgalandırdı. Japon yatırımcılar TL pozisyonlarındaki stop – lossemirlerimi çalıştırır çalıştırmaz da Dolar kuru aniden yükseldi. 5.77’den 6.39’a yükselen USD pek çok dolar milyarderinin kazancını katladı. Daha sonra yeniden 5.80 TL’ye gerilemiş olsa da gece saatlerindeki sert çıkışı yüzlerce kişi ve kurumun işine yaradı.

Dolar bir süredir dalgalı bir seyir İzmit e ancak sert hamlelerde bulunmuyordu. Bu gece yaşanan ve Japon yatırımcıların Yen’in yükselmesi ile atağa geçmesi hali Doların birden çıkmasına sebep oldu. Sığ piyasada TL’nin değer kaybı ise yüzde 15’leri buldu. Ancak pek çok USD yatırımcısı, yatırımından elde ettiği kazancı katladı. Özellikle Asya piyasasında sert satışlar söz konusu oldu. Piyasadaki dalgalanma ise henüz durulmuş değil. Dolar kuru şu sıra 5.80’lerde seyrediyor.

Türk Lirası Kayıpları Derinleşti

Aslında dün gece yaşanan bu senaryonun temelinde Yuan’ın değer kaybetmesi bulunuyor. Offshore Yuan Usd karşısında yüzde 1’e yakın değer kaybına uğradı. Yuan’da meydana gelen bu düşüş yatırımcıyı güvenli bir liman aramaya itti. Dolayısıyla Yen’in fiyatı birden artışa geçti. Yatırımcı yatırımını Japon Yen’ine kaydırdı. Tahviller ve hisse senetlerinde ise düşüş meydana geldi.

Asya piyasasında meydana gelen sert satışlar Japon yatırımcıyı tetikledi. Ardından TL’deki stop – loss emirleri devreye girdi. Dolayısıyla yatırımcının TL’de var olan usun pozisyonları kapandı. Bu da TL’nin değer kaybetmesine ve kaybın derinleşmesine yol açtı. Yuan ise USD karşısında 2010 yılından bu yana en düşüp değerini görmüş oldu.

2018’’den Bu Yana İlk Kez Sert Çıktı

Yen ve Yuan karşısında oynaklığını koruyamayan USD gece saat 01:00 ile 01:30 arasında sert bir çıkış yakaladı. 5.77’lerden 6.3953’lere çıkan USD geçtiğimiz yıl ağustos ayından bu yana ilk sert çıkışını yakaladı. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında USD 7 TL’yi geçen bir ivme yakalamıştı.

Doların bu sert ve kısa süreli çıkışı kafalarda komplo teorileri oluşturdu. Özellikle dolar yatırımcılarının servetine servet kattığına yönelik haberler sosyal medya üzerinden yayıldı. USD 01:30’dan sonra 5.80’e inse de son yılların ilk ciddi çıkışını yakalamış oldu.

Ticaret Savaşında Neler Oluyor ?

Aslında tüm bu oynaklığın temelinde yatan ABD ile Çin arasında meydana gelen ticaret savaşları. Hatırlanacağı üzere Çin tam 75 milyar dolarlık ABD ürününe ek vergi getirmek istemiş ve ABD başkanı Donald Trump da bu duruma sessiz kalmayıp missilleme ile karşılık vermişti. Birkaç aydır devam eden bu gerginlik geçtiğimiz hafta derinleşti ve sosyal medyada devam eden bir gövde gösterisine dönüştü.

Ticaret savaşına son nokta Trump’tan geldi ve Trump 1 Ekim itibari ile yüzde 25 gümrük vergisi uygulanan Çin mallarına artık yüzde 30 vergi uygulayacaklarını duyurdu. Yine yüzde 10 vergi uygulanan 300 milyar dolarlık Çin ürününe de aynı tarih itibari ile yüzde 15 vergi uygulanacağının haberini verdi.  Hal böyle olunca piyasalardaki Yen, Yuan ve USD harareti kaçınılmaz oldu.

Kayıp Yüzde 12

Ticaret savaşları sebebi ile artan Dolar kuru aslında güvenli liman olan Yen’in alımına hız verilmesinden kaynaklandı. Çünkü Türk Lirası Yen karşısında değer kaybına uğradı. Yapılan son açıklamaya göre TL’nin Yen karşısında değer kaybı yüzde 12’ye ulaştı.

Japon yatırımcı bu yıl ikinci kez TL yatırımlarını boşalttı. Japon yatırımcının zarar kes işlemi bir anda Dolar kurunun yükselmesine sebep oldu. Şu an piyasalar durulmuş gibi görünse de bazı ekonomistlere göre çıkışlar devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir