Doğru Yatırım Zamanı Nedir?

Yatırım araçları artık teknolojinin gelişmesi, dünyanın globalleşmesi ve diğer birçok sebep ile birlikte ek gelir, kazanç elde etmeye yaran bir unsur haline gelmiştir. Bu noktada doğru yatırım zamanı da birçok yatırımcının en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Yatırımcılar için adeta hayati bir öneme sahip olan bu konuda uzmanların da başarılı yatırımcıların da diğer yatırımcılar birtakım tavsiyeleri bulunmaktadır. Tavsiyeler arasında yatırımcıların en büyük sorunlarından olan yatırım ne zaman yapılacağı, kaybetmeden nerede durulacağı üzerine anekdotlar bulunmaktadır. Bu kapsamda ise yatırımcıların dikkat etmesi gereken önemli noktalar ise çeşitli şekillerde ele alınmıştır.

Ne Zaman Yatırım Yapılmalı?

Birçok yatırımcının kafasını meşgul eden soruların arasında fiyatlar yükselişte iken doğru yatarım zamanını ayarlamak olarak yer alıyor. Bu noktada doğru yatırım zamanı için uzmanların dikkat çektiği noktalar arasında sadece endeks çıkarken değil aynı zamanda düşerken de kazanılabildiğidir.

  • Özellikle VİOP işlemlerinde iki yönlü işlem özelliği ile alım satım yaparak endeks düşüşünde satış yönünde işlem gerçekleştirmek kazanç elde etmenize olanak tanıyabilir.
  • Forex gibi piyasalarda ise pariteler üzerinde işlem yapılırken de çift yönlü işlem avantajından yararlanarak hem endeks yükselirken hem de düşerken kazanç elde etmek mümkün olacaktır.
  • Doğru zaman ise her yatırıcı için değişmekle birlikte özellikle psikolojik olarak hazır hissedildiğinde yapılmalıdır.
  • Bu noktada hisse senetleri üzerinden örnek verilmesi gerekirse endeksin yükselmesi tüm senetlerin yükselmesi anlamında gelmemektedir.

Zaman Ne Kadar Önemli?

Yatırım yapmak için birçok yatırımcı doğru zamanı beklediğini ve bunun da çoğu zaman tespit edilemediği bilinmektedir. Önce davranmak ya da geç kalmak doğru yatırım zamanı için yanıltıcı bir durum ortaya koyabilmektedir. Bu durumda yatırımcılara hatırlatılan en önemli unsurlardan biri zamanın yatırım yaparak kazanmada tek ölçü olmadığının bilinmesidir. Zira doğru zamanın yanı sıra psikoloji, bilgi ve yatırım piyasası da yatırıcının kazancını ve de doğru zamanı etkileyen önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır. Bu sebeple de doğru zaman için beklemek doğru bir adım fakat bu süreci doğal olarak uzatmak ya da erken davranmak ise hatalı olarak gösteriliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir