Bu Yıl Jackson Hole Katılmayacağız

Amerika her yıl düzenlenen ve dünya merkez bankalarının katılımı ile gerçekleşen Jackson Hole toplantısına hazırlanıyor. Türkiye son birkaç yıldır bu toplantıya katılmaktaydı. Ancak yeni görev alan Murat Uysak yoğun programı nedeniyle bu toplantıya katılamayacağını açıkladı. Kansas FED’in düzenlediği bu toplantı yapıldığı yerden, yani Jackson Hole dağlarından adını alıyor.

Dünya ekonomik problemlerin şeffaf şekilde masaya yatırıldığı önemli toplantılardan biri olan Jackson Hole toplantısı 22 – 24 ağustos tarihlerinde düzenlenecek. Pek çok dünya ülkesinin de katılım sağladığı toplantı tam 41 yıldır düzenleniyor. Oldukça önemli bir platform olan bu toplantıya geçtiğimiz son 5 yılda ülkemizde katılmaktaydı. Ancak hu yıl başkan Uysal yoğun iş temposu nedeniyle bu toplantıya iştirak edemeyeceğin açıkladı.

En Çok Erdem Başçı Katıldı

Eski Merkez Bankası başkan yardımcısı Erdem Başçı görevi süresince 5 kez bu toplantıya katılım sağladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan Murat Çetinkaya ise 2016 yılında programı nedeniyle bu toplantıya katılmadı. Ancak 2017 yılında katilim sağladı. 2018 yılında ise meydana gelen ekonomik kriz sebebi ile program değişikliğine gidildi ve yine toplantıya katılım sağlayamadı.

40’a yakın dünya ülkesinin katilim sağladığı Jackson Hole toplantısı duna ekonomisi anlamında büyük önem taşıyor. Eden Başçı ülkemiz adına en çok katılım sağlayan başkanlardan oldu. Ancak bu yıl önem arz eden Orta Doğu konularının da masaya yatırılması gündem konusu olmasına karşın ülkemizden katılım sağlanamayacak.

Jackson Hole Toplantısında Faiz İndirimi Masaya Yatırılacak

FED’in en çok merak edilen aksiyonu faiz indirimi de Jackson Hole toplantısında gündeme gelecek. Üstelik faiz indirimi konusu ülkemiz için de son derece büyük bir önem taşıyor. Çünkü FED’in faiz indirimine gitmesi Türk Lirasının Dolar karşısında değer kazanması anlamına geliyor.

Toplantının bir diğer önemli yani ise pek çok dünya ülkesi merkez bankası başkanının ikili görüşme fırsatı yakalayabilmesi. Merkez Bankası kanalından alınan bilgiye göre ise Başkan uysal yıl sonuna kadar oldukça yoğun bir program içerisinde olacak. Türkiye için vitrin görünümünde bir platform olması da ülkeniz için ayrıca önem taşıyan toplantıya, alınan bilgilere göre önümüzdeki yıl katılım sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir