Borsa Neye Göre Yükselir Ve Düşer?

İktisat kurumlarının kendisini geliştirmesi nedeniyle, dünya piyasalarında belirli borsalar oluşmuştur. Bu piyasalar ticari anlamda işlerin yürümesi ve düzenleme için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Gittikçe küreselleşen dünyada sınırların kalkmasıyla, bu piyasaların önemi iyice artmaya başlamıştır. Günümüzde dünyadaki bütün ülkelerin piyasalarındaki kişiler, istedikleri işlemi gerçekleştirme de bağımsızdırlar.

Temel kanunlar arasında yer alan arz ve talep mantığına dayanan  borsa piyasası; dünyada meydana gelen bütün ekonomik ve siyasi gelişmelere göre belirli fiyatlandırmalar yapmaktadır. Bu sebepten ötürü fiyatlandırması yapılan her yatırım aracı dünyada meydana gelen siyasi ve ekonomik gelişmelerden etkilenecektir. Borsa üzerinde bu yatırım araçlarından faydalanmak isteyen kişiler, bu değişimlere ve fiyatlandırmaya göre parasını değerlendirmek isteyecektir. Bu yüzden borsada düşüş ve yükseliş büyük önem arz ediyor. Bu yazımızda ise borsa neye göre yükselir ve düşer? sorusuna cevap vereceğiz.

Borsa Neye Göre Yükselir?

Yatırımcıları  etkileyen arz ve talep konularındaki değişimler borsanın yükselmesine yardımcı olacak ana etmenlerdir. Bunun yanı sıra tabi ki farklı etmenler de bulunmaktadır. Makro ekonomik verilerin gün geçtikçe kendisine yeni şeyler katması ve siyasi siyasi durumların olumlu anlamda devam etmesiyle beraber borsa da bir yükseliş meydana gelir. Ayrıca dünyada sözü geçen büyük ülkelerin piyasa durumları borsayı etkileyecek güçtedir. Borsanın yükselmesi ile direkt ilişkisi bulunan konulardan birisi ise ülkenin sahip olduğu ekonomik büyümedir. Bunların yanı sıra ekonominin birinci dereceden göstergelerinden birisi olan  enflasyon ve milli hasılat gibi konularda borsanın yükselişine etki etmektedir.

Borsa Neye Göre Düşer?

Arzın talepten fazla olduğu zamanlarda borsa da düşmeler meydana gelir. Bu sebepten ötürü birbirinden farklı faktör, borsadaki işlemlerin düzeyine etki edecek güçtedir. Ülkelerinde gelirlerinde düşme meydana gelmesi ve dış borçların artması gibi durumlar yüzünden de borsada değer kaybı olabilir. Bunun haricinde ülkede bulunan yatırımcılar kendini güvende hissetmezse ve ülkede ekonomik göstergeler olumsuz bir şekilde ilerliyorsa yine borsada değer kaybı olacaktır.  Umarız sizler için hazırlamış olduğumuz borsa neye göre düşer ve yükselir? başlıklı yazımız faydalı olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir