Boğa Piyasası Nedir? Nasıl İşlem Yapılır?

Finans piyasalarında sıklıkla karşımıza çıkan Boğa Piyasası kavramı, Forex piyasalarında da kavramsal ve niteliksel olarak karşımıza çıkmaktadır. Hisse senetleri ve tahvil piyasalarında genellikle bu piyasa çeşidi ile karşılaşırız. İngiliz kökenli bir kavram olan Boğa Piyasası, Bullish Market olarak uluslar arası literatürde adlandırılmaktadır. Piyasanın trend yönü ile ilgili olan bu piyasa, genellikle Ayı Piyasası ile birlikte kullanılır ve ayı piyasasının tersi bir trendi ifade eder. Gelin dilerseniz diğer tüm detaylara değinelim.

Boğa Piyasası Nedir?

Her piyasa, kendi iç dinamiklerine göre hareket eder. Bu iç dinamiklerin en bütüncül ve en etkili argümanlarından biri de trendlerdir. Trendler, ulusal ve uluslar arası yatırımcıların iştahı üzerinde etkilidir. CDS (piyasa risk rasyosu), convertibilite (uçuculuk), iç dinamikler, borçlanma rasyosu, güven endeksleri ve daha birçok argüman, trendlerin yönünü belirler. Boğa piyasası, bu trendlerin yukarı yönlü hareketleri ile ilgilenir. Burada yukarı yönlü hareket olacağından, yani trendler yukarı yönde olacağından, piyasa “müdavimleri”, satın alım işlemine başvurur. Eğilim aşağı yönde olsaydı, bu durumda aşağı yönlü trend yani ayı piyasası devreye girecek ve bu durumda satışlar hız kacanacaktı.

Boğa Piyasasında Ekonomik Durum Nedir?

Yukarı yönlü trendlerin meydana gelmesi, alım baskısı yapacağından; değerleme alt ve üst bandı ciddi anlamda pozitif eğilim gösterecektir. Bu da, piyasaların artış trendine girmesine ve dolayısı ile kısa dönem karının artmasına neden olacaktır. Ayı piyasasındaki kötümser havanın aksine; boğa piyasalarında deyim yerindeyse “bahar” havası vardır.

Fiyat İstikrarı Olmaz!

Boğa piyasalarında kimi zaman aşağı yönlü hareketler olsa da; bu durum el değiştirme için gerekli dış baskılardandır. Bunun dışında gerçek anlamda bir iyileşme ve sürdürülebilir kâr kısa sürede sağlanır ve yatırımcılarına avantaj sağlar. Yalnız, dezavantajları da bu bağlamda atlanmamalı. Zira, fiyat istikrarının olmaması, boğa piyasalarının en büyük dezavantajlarındandır. Ve tıpkı Bitcoin’in 2017 yılındaki 20 bin dolarlık rekor düzeye ulaştıktan sonra patlayan balona dönüşmesi ve hızla 4000 dolarlara gerilemesi, en son kişinin hayal kırıklığına uğramasına neden olmuştu. Bu durumda da, peak (tepe) noktasına dayandıktan sonra satışlar olacağından, son kişi zarar girer. Elbette bu durum, bu tür piyasalarda, hacimsel olarak daha sığ olduğundan telefi edilebilir bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir