Ayı Piyasası Nedir? Nasıl İşlem Yapılır?

Piyasa yatırımcılarının ilgilendiği en önemli piyasalardan biri de ayı piyasası olarak bilinir. Bu piyasa, satış ve alım trendlerinin yönünü belirlemesi açısından, boğa piyasası ile birlikte güçlü etkilere sahiptir. Biz de bu yazımızda bu kavramın ne anlama geldiğine ve etki gücüne değinecek, aynı zamanda işlem yapmak isteyen kişilerin hangi faktörleri göz önüne aldığına değineceğiz. İşte ayrıntılar…

Ayı Piyasası Nedir?

Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz Boğa Piyasası ile birlikte, sektöre yön veren bir diğer piyasa olan Ayı piyasası, trendlerin yönünü belirleyen bir araçtır. “Bearish Market” olarak uluslar arası literatürde adlandırılan bu piyasada, aşağı yönlü trend söz konusudur. “Piyasayı ayılar bastı” veya “Ortalık ayı doldu” gibi ifadeler ile karşılaştığınızda, bu durumun bir hakaretten ziyade, satış baskısından kaynaklandığını bilmeniz gerekir. Zira, bu süreçte sürekli olarak fiyatlandırmada aşağı yönlü bir trend meydana gelmekte ve yatırımcılar ellerindeki araçları daha da ucuzlamadan satmak isterler. Bu da piyasa için “kara kış” anlamına gelir. Çünkü, trend kayıpların yaşanacağını ve pozisyonun satış olarak alınması gerektiğini belirtir.

Ayı Piyasasında Ekonomik Durum Nedir?

Kişisel olarak bakıldığında bu trendin devam ettiği süreçte, yatırımcılar 2 yolu benimser. Kısa ve orta dönem yatırımcıları satış yönünde hareket eder. Zira, aşağı yönde eğilim gösteren tahvil veya emtialar, bu dönemde zarar yaşatacağından kış uykusuna geçerler. Uzun dönem yatırımcıları ise, ortalama değer üzerinden fiyatlandırmaya geçilmesini bekler ve herhangi bir müdahalede bulunmazlar. Yatay seyirden sonra, bu trendin bitmesi ile birlikte pozisyon alırlar.

Ülke ekonomisi açısından bakıldığında ise; ülkede CDS risk priminin arttığını ve dolarizasyon baskısının azaldığını görebiliriz. Zira, bu süreçte zaten satışlar olacağından, tedavüldeki dolar miktarında artış görülecek ve Merkez Bankasının bu dolarları bozdurmak için gereken ihaleleri daha ucuza kapatacağı anlamı ortaya çıkar.

Nasıl Hareket Etmeli?

Ayı piyasası sürecinde iseniz ve sürekli sert aşağı yönlü bir trend görüyorsanız, bu durumda 2 seçenekten birini seçebilirsiniz. Ya elinizdekileri kısa ve orta dönem yatırımlarınız için bozduracak veya uzun dönem yatırımı yapacaksanız bekleteceksiniz. Bu sayede piyasalar toparlanana kadar, zararınızı daha minimum seviyeye indirgeyebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir