Ay Sonuna Kadar Parayı Nasıl İdare Edebilirsiniz?

Her ay düzenli bir gelir elde etmenize rağmen ay sonunda yine de maddi açıdan sıkıntı yaşıyorsanız, harcama yaparken dikkat etmeniz gerekiyor olabilir. Ay sonuna kadar parayı nasıl idare edebilirsiniz? konusunda önemli tüyolar edinmeniz sizleri ekonomik açıdan rahat ettirebilir. İyi bir geliriniz olmasına rağmen, yinede ayın sonunda parasız kalıyorsanız yanlış harcamalar yapıyor olabilirsiniz.

Zorunlu İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Her insan maaşını aldığında kendine göre ihtiyaçlarına karşılamaya çalışır. Çoğu insan aldığı tek maaşla ailesinin de geçimini sağlamak zorundadır. Ancak bazı insanlar savurgan davranarak, maaşını düzensiz harcar ve ay sonunu getiremeden parası biter. Bu durumu yaşayan çoğu kişi ay sonuna kadar parayı nasıl idare edebilirsiniz? sorusunu sormaktadır. Maaşı düzenli olarak harcamak ve gelir dengesini kurmak, ay sonunda paranın bitmesini engelleyecektir. Bunun için maaşı alır almaz, bir program yapmak gerekir. Bu programda öncelikle zaruri ihtiyaçları belirlemek şarttır. Bu benim için gerekli mi? mutlaka almalımıyım? sorularının sorulması gerekir. Kendinize bu soruları sorarak hareket ettiğinizde gerçek ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz.

Faturaları Yatırmaya Öncelik Verin

Temel ihtiyaçlar grubuna ay içinde ödenmesi gereken faturalar girecektir. İkinci önceliğiniz ise faturaları ve eğer kiralık bir evde oturuyorsanız kirayı ödemek olmalıdır.

Harcamalarınızı Sınırlayın

Alışverişe çıkmadan önce mutlaka evde kahvaltı yapılmalı veya yemek yenilmelidir. Alışveriş öncesi aç olmak, dışarı çıkıldığında hazır yemeklere yönelinmesine ve tüm gıda ürünlerini satın alma isteğine sebep olacaktır. Alışverişte ihtiyacınız olan ürünleri indirimli ürünlerden seçmeye gayret ediniz. Bütçenize uygun ürünleri seçerek de ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Harcamalarınız için ayırdığınız bütçenin dışına çıkmamaya özen göstererek ve nasıl olsa bankada daha var diye düşünerek fazla fazla harcama yapmamaya gayret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir